Máte môj obdiv pani Filipová

Autor: Jozef Selep | 6.1.2017 o 21:18 | (upravené 6.1.2017 o 21:34) Karma článku: 12,07 | Prečítané:  10050x

Vždy poteší, ak človek v živote narazí na charakter. O to viac, ak je takýto jedinec zamestnancom štátnej správy v štáte, kde sa korupcia a ľahostajnosť stali bežnou súčasťou nášho SMERovania.

So záujmom som si prečítal stanovisko Riaditeľky odboru na ministerstve vnútra Moniky Filipovej zo 4.1.2017, ktorá sa verejne vyjadrila k nefunkčnosti štátnej správy a osobne sa vyznala z vlastnej frustrácie z pomerov, ktoré na úradoch vládnu.

V krátkej dobe je to druhý prípad mladej „úradníčky“, ktorá si dovolila otvorene vystúpiť a svoj názor prezentovať, riskujúc voči sebe reštrikcie, prípadne stratu zamestnania. O odvete nepochybujem. Úroveň politickej garnitúry a zaužívanej „lojality“ v štýle „kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť“ sa určite čoskoro prejaví.

Otázka znie, či slovo „lojálnosť“, ktorú vo svojom komentári použil na adresu vyjadrení pani Filipovej aj pán Anton Hrnko (SNS), citujem : „Toto je porušenie lojality k ministerstvu“ je ale tým správnym výrazom a nemala by sa už dnes nahradiť slovom „oddanosť“ alebo „súhlasnosť“, kedy jedinec svojou zaslepenosťou k systému, priateľovi, partnerovi stráca akúkoľvek nestrannosť, súdnosť a morálnosť.

Takáto „oddanosť“, presnejšie „súhlasnosť“ môže spôsobiť, že plne akceptujeme, že náš opitý kamarát mláti svoju ženu a deti, a my sa tomuto stavu nemo prizeráme, lebo lojálne grupujeme s kamarátom.

Pani Moniku Filipovú osobne nepoznám, mal som však možnosť úradnícku kvalitu menovanej osoby poznať.

Keď sa v Chorvátskom Grobe malo konať „Referendum o odvolaní Ing. Radovana Benčíka z funkcie starostu“, došiel na obec mesiac pred referendom cielený protest prokurátora JUDr. Branislava Deleja k Uzneseniu obecného zastupiteľstva obce Chorvátsky Grob č. 193/2016 o vyhlásení miestneho referenda s vymysleným rozporom Uznesenia so zákonom.

Odôvodnenie protestu prokurátora vykazovalo niekoľko závažných právnych pochybení prokurátora, ako i nesprávne posúdenie, ktoré spochybňovali jeho zistenia. Najpodstatnejším pochybením prokurátora bolo nesprávne aplikovanie ustanovenia § 11a ods. 5 zákona o obecnom zriadení, kedy obecné zastupiteľstvo vyhlási miestne referendum tak, aby sa uskutočnilo do 90 dní od schválenia uznesenia o vyhlásení miestneho referenda. V prípade uznesenia č. 193/2016 išlo o vyhlásenie referenda o odvolaní starostu na základe petície aspoň 30%  oprávnených voličov, kedy obecné zastupiteľstvo vyhlási miestne referendum tak, aby sa uskutočnilo do 90 dní od doručenia petície obci (ust. § 11a ods. 3 zákona o obecnom zriadení). Tento fakt prokurátor vo svojom proteste úplne opomenul, čo malo vplyv aj na ďalší postup a zistenia, ku ktorým prokurátor vo svojom proteste dospel.

Zrušením uznesenia by obec porušila zákonnú lehotu na vyhlásenie referenda. Nesplnením povinnosti obce, umožniť účasť obyvateľov obce na hlasovaní, by navyše došlo k znemožneniu uplatnenia jedného zo základných ústavných práv zúčastniť sa na správe vecí verejných.

Protest starosta okamžite zverejnil na webe obce a naštartoval aktivitu spochybňovania zákonnosti referenda.

Komisia pre miestne referendum preto oslovila listom Ministerstvo vnútra, Sekciu verejnej správy, ako gestora volieb a referend ohľadom usmernenia. Riaditeľka odboru pani Monika Filipová s komisiou pre miestne referendum aktívne spolupracovala a operatívne stanovisko spracovala, avšak, takmer dva týždne nebolo možné ho získať. Chýbal totiž podpis generálneho riaditeľa, ktorým je Ing. Adrián Jenčo, zhodou náhod obyvateľ Čiernej Vody v Chorvátskom Grobe. Až priama urgencia novinárky 5 dní pred konaním referenda, čo je jediná možnosť, ako sa ku stanoviskám v krajných prípadoch správne položenou otázkou dostať, pri ktorej si každý zváži, či sa kritika znesie na jeho hlavu, nakoniec dosiahla, že stanovisko sme ako obyvatelia obdržali pred referendom, nie až po ňom.

Samozrejme, na webe nevisela ani po množstve urgencií na starostu.

Pomery na úradoch, previazanosti straníckych štruktúr alebo vzťahové známosti mnohokrát znamenajú viac, ako demokratické princípy alebo dodržiavanie zákonov.

Je preto potešujúce, že napriek týmto faktom doby ktorú žijeme, sa v mnohých ľuďoch nájdu morálne hodnoty vzoprieť sa. Aj keď tým tí mladí ľudia riskujú svoju sľubnú kariéru.

Ďakujem Vám pani Filipová a všetkým zamestnancom štátnej správy, ktorí ste nepodľahli systému tupej „lojálnosti“ presnejšie apatickej „súhlasnosti“ prajem silu vydržať a dokázať sa vzoprieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?