Hviezdny Slavov Kubín

Autor: Jozef Selep | 2.8.2020 o 0:35 | (upravené 2.8.2020 o 0:40) Karma článku: 3,56 | Prečítané:  562x

Niečo iba tak .... Po roku odmlky sa vrátil starý kamarát, ktorý nie je schopný prijať prelomové zmeny a všetko vidí po svojom. Osoby sú čistá fikcia a akákoľvek podobnosť s reálnymi osobami je čisto "náhodná".

Prežili sme jar. Bolo to náročné. Akoby nestačilo, že sme prišli pred rokmi o krčmu, piť sa nesmelo ani s chlapmi na ulici. Ale aj tak sme zašli. 

 

Fero vyhlásil, že sme moslimský štát. Všetci chodia do obchodov zahalení a imidžové rúško, aké šila jeho druhá žena Žaneta, nebolo možné podľa neho rozoznať od burky. Predávala vrecia na zemiaky za 50 eur kus. Cena bola vysoká, ale aspoň bola istota, že ženy nemohli poznať, kto sa vrátil ku komu domov a tak si dávali pozor na ústa. V niektorých rodinách sa zlepšila samočinne pôrodnosť, ale keďže nikto nevie, kto u koho bol, dohodli sme sa, že to hodíme na coronu a kto bude mať pozitívny test, ten bude otcom. Vyzerá to, že to padne na Borisa. Ten ma kopu detí s rôznymi ženami a už je zvyknutý. Aspoň do rodín pribudnú aj nové autá. 

 

Veľkú noc sme strávili všetci poctivo doma, ako rozhodol veľký Jano, minula sa mi kasa. Igor nám síce sľúbil, že kontroly medzi domami nebudú, ale už v stredu po polnoci bola v priekope kontrola a dostať sa z nej na chodník bolo nemožné. Väčšinou sú v nej maximálne dvaja a dokážeme sa striedať, ale cestu zahatala motohliadka Betka v tangách a padli sme tam všetci. Kontrola preukazov dopadla zle. Jožo, Zdeno a Igi zistili, že v obci už 3 roky nebývajú. Kuro je pohrešovaný za vybielenie dvoch domov bez licencie maliara a Pišta Dutka z Horného dvora má urnu s kyticou ruží na cinteri v Haligovciach.Rovnako sme zistili, že Igi, Boris a Branko sú študovaní. O Brankovi sme to vlastne aj vedeli, lebo vždy keď večer zavrel kaderníctvo, chodili k nemu detská na doučovanie. Po voľbách začal písať nové školské silaby, ako deťom pristrihnúť štice a z rodičov za noc spraviť učiteľov. 

 

Fero od Veľkej noci o ničom nehovorí, iba že sú to titulovaní magori za najlepšie napísané čitateľské denníky. Boli za ním dvaja novinári z Denníka M a tak sme mali v júli v dedine povinný výjazd do Kubína, kde bola veľká prezentácia najlepších literárnych diel.S veľkým prekvapením sme zistili, že „Tisícročnú včelu“ nenapísal údajný autor, akýsi Jaroš, ale Boris. V knihe opísal svoje životné skúsenosti rodiny Pichandovcov. Škoda, že už dnes Boris nepíše, ale tešíme sa. Ide stavať domy a bude vraj z nájomného na pivo. 

 

Ďalším šokom bolo zistenie, že „Živý bič“ ja autorské dielo Branka. Keď ho písal, cítil už pulz ministra školstva a dielo tvorí základ jeho reorganizácie dedinského školstva. Ale chalanisko myslel pri písaní aj na nás. Hlavnou postavou knihy je prostý dedinský ľud, ktorý na vonkajšie popudy reaguje ako jedna bytosť. Aj my sme rovnako sprostí a na vonkajšie vplyvy reagujeme ako jedna bytosť. Keď ktokoľvek prinesie slivovicu, svorne ako jeden chlap kričíme „Nalej“. 

 

Po obednej prestávke, ktorej predchádzal v Zázrivskej kolibe hutný obed z bezlapkových halušiek (neviem, či som ozaj dobre čítal) a z opraženej bioslaniny z nefalšovaného tufu, pokračovala ako vrchol dňa prezentácia Igiho od vedľa z Trnavy s názvom diela „Ako chutí moc“. 

 

Dielo napísal na lodi sústredenou telepatiou cez pisateľa, vydavateľa, oponenta, kníhtlačiara a nakoniec aj ako kupcu celého vydania v jednej osobe, aby sa pre ďalšie generácie dielo zachovalo neporušené v trezore. Chvíľu to síce vyzeralo, že o autorstvo knihy sa chce sporiť akýsi Laco Mňačko, ale na toho si už nik nepamätá a všetci sme hlasovali, že kniha je Igiho.Igi sa aj trochu krútil, lebo došli novinári z Denníka M. Kydal na seba kýble hnoja, ale keďže vzduch v miestnosti bol absolútne nedýchateľný, tak sme nakoniec novinárov poslali kade ľahšie, nech sa do nášho Igiho nenavážajú. Na to ma doma starú .... 

 

Výlet to bol pekný. Zakončili sme ho výstupom na Jánošíkové diery. Teda chceli sme, ale eskalátor bol taký plný, že sme sa po dvoch hodinách dohodli, že si radšej spravíme o mesiac pokojný výlet za veľkú mláku a pôjdeme pozrieť Ferovho kamoša trampa, ktorý si pred rokmi na jeho dvore rozložil prezidentský stan.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?